
Hogyan tisztítsd meg:
A legelső használat előtt - akárcsak pl. egy cumit - forralással fertőtenítsd ki! Tedd egy kis lábosba 7-10 percre zubogó forró vízbe.
Ha nem fognál be erre egy forralóedényt, egyszerűen tiszta vizzel tölts félig egy bögrét, és nyomd a menstruációs kelyhet a víz alá.
Forrald fel a mikróban pár perc alatt. Vegyszerek nem feltétlenül szükségesek. A tiszta, forrásban lévő víz ősi csírátlanító ereje nem hagy vegyszermaradványt, és tökéletesen fertőtlenít.


Ha kész vagy a sterilizálással, hűtsd le a kelyhet hideg vízzel, és azonnal használhatod is!
Tipp: Ne szárítsd meg a levegőn, mert ha a csapvíz keményebb, a vízkő kiülhet a szilikonra.
Ha utolsó használat után fertőtleníted, egy törölközővel szárítsd meg és úgy tedd el a kis zsákjába.
Érdemes utolsó használat után inkább csak szappannal-vízzel alaposan elmosni, és majd csak a következő menstruáció előtt kifőzni, hiszen ha vége a menzesznek, a menstruációs kehely egy hónapig úgyis várakozik majd a kis légáteresztő zsákjában a fürdőszobapolcon. Nyilván nem lesz steril, mikor újra előveszed.

Kis rutinnal már fogod látni, hogy tulajdonképpen elég csak néhány havonta kiforralni a kelyhet,
mert egy alapos langyos vagy melegvizes szappanos kézmosással egybekötve tökéletesen meg lehet tisztítani.
Haboztatsd fel rajta a szappant/ intim lemosót, majd öblítsd le. Ez a tisztítás maximálisan eltávolít róla minden bacit.
A "maradék" elenyésző számú baktériummal pedig, ami a sterilizálás hiánya miatt a kehely felületén lehet, elbánik a savas hüvelyflóra. Ez kis "munka" még jót is tesz neki.

Az orvosilag ellenőrzött szilikon alapanyagú Aqua Cup menstruációs kehely felületén a baktériumok nem tudnak elszaporodni. A szilikon legnagyszerűbb tulajdonsága, hogy baktérium-rezisztens azaz a baktériumoknak ellenálló és víz- taszító tulajdonságú is.
Benn lehet a hüvelyben biztonsággal akár folyamatosan 10-12 órát is, a benne összegyűlt vérnek emiatt fél nap után sincsen kellemetlen szaga.
TIPP: ha nem törlöd szárazra, akkor a nedves szilikon menstruációs kelyhet még könnyebben visszahelyezheted!
TÉVHIT, hogy hüvely steril hely! Rengeteg baktériumtörzs él ott, ezért is enyhén savas a közege.
A hüvely éppen a bekerülő káros baktériumok ellen épít ki saját savköpenyt, amivel gyakorlatilag "öntisztítást" végez.
Nagyon károsak lehetnek azok a termékek (tamponok, szivacsok), amik ezt a védekező sav és nyák-köpenyt felszívják, vagy eltávolítják, mivel kiszáríthatják a hüvelyt, sőt, foszlányokat, műszálmaradványokat is hagyhatnak benne, ami a káros baktériumoknak és gombáknak remek táptalajt nyújt. Emiatt tamponnal sokkal hamarabb össze lehet szedni egy hüvelygombát. A tampon reklámok viszont sajnos erről nem szólnak.
Az Aqua Cup orvosi szilikon menstruációs intim kehely védi a hüvelyt azzal, hogy nem szívja fel az értékes savköpenyt, meghagyja azt "dolgozni" némi vérmardvánnyal együtt a hüvelyi redőkben. Ezért érdemes minden intimkehely öblítésnél egy intim tejsavas törlőkendővel a hüvelynyílás környékét is megtisztítani a kehely visszahelyezése után.
A hüvely önvédő savköpenye miatt NEM szükséges a menstruációs kelyhet állandóan sterilizálni.
Ami az egészséges hüvelybe bekerül, elég, ha "csak" megfelelően tiszta. (apropó: pl. szeretkezés előtt sem végzünk műtéti bemosakodást, ugye? ;)
Ne feledd: A vírusok elleni védekezésben is a szappanos kézmosásnak van a legnagyobb szerepe. Nincs ez másként a menstruációs kehely tisztításakor sem.
Ha érzékeny vagy a fertőzésekre, vagy gyengébb az immunrendszered, akkor természetesen fertőtlenítsd olyan gyakran az intimkelyhet, amilyen gyakran csak szeretnéd.
A kiforralást tetszés szerint bármikor meg tudod ismételni.

Ha az alapos szappanos öblítéssel megvagy, helyezd be újra a menstruációs kelyhet a hüvelybe!
TIPP: Mivel a menstruációs kehely csak gyűjti a vért, és nem szív fel semmit, ezért a hüvelyfal redőiben megrekedt vérmaradványokat érdemes egy intim tejsavas törlőkendővel mélyebben körben áttörölni a hüvelybemenetnél a kehelycsúcs körül, már miután újra felhelyezted a kelyhet, hogy ezek később ne a fehérneműn landoljanak.
Ezek a vérmaradványok egy sima fenéktörléssel nem távolíthatók el, mivel a redők a hüvelynyíláson belül a kehely körül vannak.
Ha törlőkendőzöl a visszhelyezés után, akkor nem lesz később szivárgásnak látszó maszatolás a fehérneműn, és a tejsavas kendő nagyon kellemes, tiszta felfrissült érzést is nyújt.
Ha a menzesznek vége, mosd el, szárítsd meg egy törölközővel, és tedd el a fürdőszoba szekrénybe a zsákjába a menstruációs kelyhedet.
Ott biztonságban megvárja a következő menstruációt! ;)